Parents' Calendar

Athletics
CCF
Cricket
DofE
Football
General
Golf
Hockey
Music
Staff
Tennis

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Monday, 24 April

All day   Duty House: Garden
All day   Duty Staff: I J Whitfield
All day   Russian GCSE, AS and A2 orals
All day   Spanish and German IGCSE orals
All day   Spanish AS and A2 Oral exams
16:00 - 17:00   Boys’ 1st XI Football and U15, Staffordshire Cup Finals, Stafford Town FC (a), dep. 4.00 pm
18:00 - 19:00   Academic Development Committee, High Chamber, 6.00 pm

Tuesday, 25 April

All day   Boys’ U14 National Hockey Finals, Olympic Park, London
All day   Spanish and German IGCSE orals
13:05 - 14:05   Boys’ Golf House Matches, Kedleston Park GC, dep. 1.05 pm
14:00 - 16:00   Art,Textiles and Photography GCSE exams, 2.00 – 6.00 pm
15:00 - 16:00   Digital Strategy Committee meeting, IT Centre, 5.00 pm
15:15 - 16:15   Boys’ U14B, C v Foremarke (a), dep. 3.15 pm
16:00 - 17:00   Girls’ Senior & Junior House Football Tournaments, 4.00 pm

Wednesday, 26 April

All day   Boys’ Tennis 1st VI, Glanville Cup (2nd round)
All day   Boys’ U16 and U18 National Hockey Finals, Olympic Park, London
All day   Girls’ Tennis 1st VI, Aberdare Cup (2nd round)
13:30 - 14:30   Boys’ 1st XI v Derby College, 1.30 pm
18:15 - 19:15   Geography Society Lecture: Ben Heason, Science Priory, 6.15 pm
19:30 - 20:30   Repton School Music Competition Final, Music School, 7.30 pm Adjudicator: Julian Lloyd-Webber, Birmingham Conservatoire

Thursday, 27 April

All day   AS Politics Revision Day for Upper Sixth resitting, Manchester, all day
All day   Boys’ 3rd XI, U14B, C v Oakham
All day   Boys’ U15B, C, U14A v Oakham (a), dep. 12.15 pm
All day   Boys’ U16 and U18 National Hockey Finals, Olympic Park, London
14:00 - 18:00   Art,Textiles and Photography GCSE exams, 2.00 – 6.00 pm
19:45 - 20:45   Small Ensembles Concert, Music School, 7.45 pm

Saturday, 29 April

All day   B Block Parents’ Meeting (miss periods 1 & 5)
All day   Boys’ 2nd XI, U14A, B, C v Malvern College
08:45 - 09:45   Boys’ 1st XI v Malvern College 8.45 am
11:40 - 12:40   Boys’ 3rd XI, U15A, B, C v Malvern College (a), dep. 11.40 am
12:15 - 13:15   Athletics v Bromsgrove (a), dep. 12.15 pm
12:45 - 13:45   Girls’ U15A, B, C, U14A, B, C v Trent (a), dep. 12.45 pm
13:30 - 14:30   Girls’ 1st VI, 2nd, U16A v Trent 1.30 pm
14:00 - 18:00   Art,Textiles and Photography GCSE exams, 2.00 – 6.00 pm

Sunday, 30 April

All day   Golf v ORs v Staff, Little Aston GC
All day   Leisure Option: White Water Rafting
10:15 - 11:15   Easter 2: School Eucharist 10.15 am. Preacher: Fr Nicholas Frayling (OR), Dean Emeritus Chichester Cathedral
18:30 - 19:30   ‘The Strife of Riley’ Charity Concert, Beldam Hall, 6.30 pm

Monday, 01 May

All day   Duty House: Latham
All day   Duty Staff: M R Wilson
All day   Small Ensemble rehearsals stop for O Block and Sixth Form
18:00 - 19:00   Teaching and Learning Committee, 6.00 pm
18:15 - 19:15   Geography Society Lecture: Alex Hibbert, Science Priory, 6.15pm

Tuesday, 02 May

All day   1 Boys’ U16A v Derbyshire Cricket Board
All day   13+ Common Academic Scholarship Examinations
11:30 - 12:30   Boys’ 1st XI v MCC, 11.30 am
12:20 - 13:20   Boys’ U14A, B v KES Birmingham (a), dep. 12.20 pm

Wednesday, 03 May

All day   13+ Common Academic Scholarship Examinations
All day   German AS & A2 oral exams
12:55 - 13:55   O Block 1st MAs due 12.55 pm
18:20 - 19:20   Parry Society meeting, Music School, 6.20 pm
19:00 - 20:00   Literary Society talk: Dystopias, Dr Nathan Waddell, Science Priory, 7.00 pm

Thursday, 04 May

All day   13+ Common Academic Scholarship Examinations
All day   Boys’ 2nd XI, U15A, U14A v Birkdale,T20
All day   Girls’ Golf House Matches, Broughton Heath GC
12:55 - 13:55   Lower Sixth 1st MAs due 12.55 pm
13:00 - 14:00   Boys' U16 v Trent College (a). dep. 1.00pm
14:00 - 17:00   House staff INSET, 2 pm – 5 pm
17:15 - 18:15   Informal Concert, Music School, 5.15 pm
18:00 - 19:00   Heads of Department meeting, ICT, 6.00 pm

Friday, 05 May

All day   Cricket: Repton XI v Derbyshire CCC XI, Wayne Madsen Testimonial
08:00 - 09:00   Lower Sixth Geography Fieldwork Lake District, dep. 8.00 am

Saturday, 06 May

All day   Boys’ Tennis 1st VI, LTA Aegon Premier NCL
All day   Boys’ U15A, B, C v Shrewsbury
All day   MusSoc Come and Sing Day: Vivaldi Gloria, 10.00 am – 4.00 pm
11:30 - 12:30   Boy's 1st XI v Shrewsbury, 11.30am
11:40 - 12:40   Athletics v Oundle (a), dep.11.40 am
11:40 - 12:40   Boys’ 2nd XI, 3rd XI, U14A, B, C v Shrewsbury (a), dep. 11.40 am
12:30 - 13:30   Girls’ U15A,B, C, U14A, B, C v Oakham, dep. 12.30 pm
13:00 - 14:00   Boys’ Tennis 2nd VI, U15A v Loughborough GS 1st, U15A, dep. 1.00 pm
14:15 - 15:15   Girls' 1st, 2nd, 3rd, 4th VI v Oakham, 2.15pm

Sunday, 07 May

All day   Leisure Option: Birmingham shopping/Go-karting
10:15 - 11:15   Easter 3: Matins 10.15am. Preacher: Revd. Prof. Alison Milbank, University of Nottingham
11:30 - 12:30   Coffee Concert: B Block Music Award Holders, Beldam Hall, 11.30 am
11:30 - 12:30   GCSE Drama tech rehearsal, Studio Theatre, 11.30 am
14:00 - 17:30   Debating Workshops: Novice: 2.00 pm – 3.30 pm, Advanced: 4.00 pm – 5.30 pm

Monday, 08 May

All day   Duty House: Mitre
All day   Duty Staff: J A R Woodside
All day   GCSE, AS and A2 examinations begin
18:00 - 19:00   Lower Sixth Geography Fieldwork Lakes District ret. 6.00 pm
18:30 - 19:30   GCSE Drama dress rehearsal, Studio Theatre, 6.30 pm

Tuesday, 09 May

All day   Boys’ U15A, U14A v Derbyshire CB
From 10:00   GCSE Drama moderation/performance, Studio Theatre, 10.00 am
From 14:00   Boys’ Tennis 1st & 2nd v Trent, 2.00 pm
17:30 - 18:30   Girls’ 1st VI v Church Broughton LTC, 5.30 pm
From 19:30   Literary Society talk: The Duchess of Malfi, Dr Jem Bloomfield, Science Priory, 7.30 pm

Wednesday, 10 May

All day   GCSE Drama moderation/performance, Studio Theatre, 10.00 am
All day   Boys’ Tennis 1st & 2nd v Trent, 2.00 pm
All day   Literary Society talk: The Duchess of Malfi, Dr Jem Bloomfield, Science Priory, 7.30 pm
All day   Boys’ Tennis 1st VI, Glanville Cup (3rd round)
All day   Girls’ Tennis 1st VI Aberdare Cup (3rd round)
12:55 - 13:55   Upper Sixth 1st MAs due 12.55 pm
19:30 - 20:30   GCSE Drama performance, Studio Theatre, 7.30 pm
19:45 - 20:45   The Solem Quartet, Beldam Hall, 7.45 pm

Thursday, 11 May

Until 10:00   GCSE Drama moderation/performance, Studio Theatre, 10.00 am
Until 14:00   Boys’ Tennis 1st & 2nd v Trent, 2.00 pm
Until 19:00   Literary Society talk: The Duchess of Malfi, Dr Jem Bloomfield, Science Priory, 7.30 pm

Friday, 12 May

17:00 - 18:00   Subscription Series AGM, Music School, 5.00 pm

Saturday, 13 May

All day   Boys’ U14A, B, C v Uppingham
11:30 - 12:30   Boys’ 1st XI v Uppingham, 11.30am
11:40 - 12:40   Boys’ 2nd XI, 3rd, U15A, B, C v Uppingham (a), dep. 11.40 am
12:15 - 13:15   Athletics v Rugby (a), dep. 12.15 pm
12:20 - 13:20   Boys’ Tennis 2nd, 3rd, U15A, B v Shrewsbury (a), dep. 12.20 pm
13:00 - 14:00   Boys’ Tennis 1st VI v CB Lawn Tennis Club, 1.00 pm
14:00 - 15:00   Girls’ 1st, 2nd, U15A, B v Shrewsbury, 2.00 pm

Sunday, 14 May

All day   Leisure Option: Cinema
All day   Paired House lunch
11:00 - 12:00   Confirmation Service 11.00 am. Preacher: The Rt. Revd. Dr Alastair Redfern, Bishop of Derby

Monday, 15 May

All day   Duty House: New
All day   Duty Staff: Miss S M Belcher
All day   Junior Housematch Cricket
All day   Major Music Ensemble Rehearsals stop for Sixth Form and O Block
12:55 - 13:55   A Block 1st MAs due 12.55 pm
12:55 - 13:55   Major entries for Michaelmas Term Calendar due 12.55 pm

Tuesday, 16 May

All day   Junior Housematch Cricket
09:00 - 12:30   HPV vaccines, Medical Centre, 9.00 am – 12.30 pm
12:55 - 13:55   B Block 1st MAs due 12.55 pm
13:00 - 14:00   Boys’ Tennis U15A, B v Trent (a), dep. 1.00 pm
14:30 - 15:30   Boys’ 1st VI, Girls’ 1st VI v University of Nottingham, 2.30 pm

Wednesday, 17 May

All day   Digital Strategy Committee meeting, IT Centre, 5.00 pm

Thursday, 18 May

All day   Boys' 1st VI, Girls 1st VI v University of Nottingham
All day   ECDL exam (A Block), IT Centre, 6.20 pm
11:00 - 12:00   Boys’ Tennis 1st VI v Cambridge University (a), dep. 11.00 am
14:30 - 15:30   Boys’ U15C, U14C v Nottingham High, 2.30 pm

Friday, 19 May

11:30 - 12:30   Boys’ 1st XI v Worksop, 11.30 am

Saturday, 20 May

All day   Boys’ U14A, B v Worksop
11:00 - 12:00   Boys’ Tennis 1st VI v Oxford University (a), dep. 11.00 am
11:40 - 12:40   Boys’ 2nd XI, 3rd, U15A, B, U14C v Worksop T20 (a), dep. 11.40 am
12:30 - 13:30   Girls’ 1st, 2nd, 3rd, U16A v Uppingham (a), dep. 12.30 pm
14:15 - 15:15   Girls’ U15A, B, C, U14A, B, C v Uppingham, 2.15 pm

Sunday, 21 May

All day   Leisure Option: Paintballing
All day   Prep Schools’ Tennis Tournament

Monday, 22 May

All day   Duty House: Orchard
All day   Duty Staff: Miss K J Campbell

Tuesday, 23 May

18:00 - 19:00   Boys’ & Girls’ Tennis 1st VI v ORs, 6.00 pm

Wednesday, 24 May

18:00 - 19:00   Academic Development Committee, High Chamber, 6.00 pm

Thursday, 25 May

All day   Boys’ House Tennis, 3.45

Friday, 26 May

16:15 - 17:15   A Block Parents’ Meeting, 4.15 pm
16:30 - 17:30   Half-Term begins, 4.30 pm
18:30 - 19:30   First Teams’ Sporting Dinner, Pirelli Stadium, Burton Albion FC, 6.30 pm

Saturday, 27 May

All day   Boys’ Tennis 1st VI, LTA Aegon Premier NCL

Sunday, 04 June

20:00 - 21:00   Boarders return 8.00 pm